Dat Dawn Brothers productief is, staat als een paal boven water. Zes albums heeft de Rotterdamse band sinds 2017 op zijn naam staan. Alpine Gold is de laatste loot aan de tak van een indrukwekkende palmares. Elk album tot nu toe is een schot in de roos en Alpine Gold is daarop geen uitzondering. Verkende de band op Dusk meer zijn americanageluid, enigszins ten koste van de soul- en r&b-sound waar de band naam en faam mee opbouwde, op opvolger Double Cream, een samenwerking met DeWolff, was dat weer volop terug. Nu zijn alle varianten weer goed vertegenwoordigd. Het resultaat is dus een gevarieerd album met een uitgekiende mix van (folk- en blues-)rock, pop en een geraffineerd snufje soul.
Alpine Gold opent sterk met het nummer Lucky, dat start met een stevige drumbeat, zodat men weet: dit wordt smullen. En inderdaad het nummer met invloeden van 70’s pop-rock brengt direct sfeer en is een uitstekende gangmaker. Het is aan het titelnummer om die vaart erin te houden. Toch voelt het of er een tandje wordt teruggeschakeld, maar dit mag de pret geenszins drukken. Het begint ronduit laidback en horen we nu reggae of een relaxte mix van blues en jazz-rock? Het nummer steekt hoe dan ook met kop en schouders boven de rest uit als het gaat om originaliteit. Met viereneenhalve minuut is het bovengemiddeld lang, maar we kunnen niet wachten op een nog langere dubversie, mocht die ooit verschijnen.
Alpine Gold staat boordevol tracks die radiowaardig zijn. Zelf koos de band tot nu toe voor het soulvolle It’s So Easy, dat begin deze maand verscheen en het eerder verschenen Creedence-achtige For Better Or Worse dat naast een prettig in het gehoor liggende orgelgeluid een heerlijke pianoriedel herbergt, die zonder te overheersen op het juiste moment extra sjeu geeft, net als de redelijk ingetogen gitaarsolo halverwege. Ook Sheryl Crow, Eddie Vedder en Cat Stevens zijn van de partij. Niet dat ze hun medewerking hebben verleend, maar ze maken deel uit van het verhaal van de track Sheryl Crow, dat na het titelnumer een goede opmaat is naar het meer uptempo Dancing All Over Town.
Whippoorwill is gebaseerd op het korte verhaal The Dunwich Horror van de Amerikaanse horrorschrijver H.P. Lovecraft. In het verhaal wordt de nachtzwaluw beschreven als een kwaadaardige vogel die wacht om de zielen van de stervenden te stelen. Het is het langste nummer op Alpine Gold en Dawn Brothers slaagt er met de intro goed in om een sinistere sfeer neer te zetten, die vervolgens met name in de drums (en de tekst) blijft hangen, terwijl het de muzikale omlijsting met een hang naar sixties poprock, de luisteraar vlot bij de hand neemt richting het volgende rustpunt op het album, dat toepasselijk The Breeze heet.
De band schreef de nummers voor Alpine Gold binnen twee maanden, waarna ze werden bijgeschaafd en opgenomen in Electric Monkey-studio met producer Paul Willemsen (o.a. Beans & Fatback, Michelle David, Darlyn en Blackbird) onder het mom van “Geen geouwehoer, gewoon een goede plaat met sterke songs maken”. We kunnen niet anders dan concluderen dat de band daar met Willemsen met vlag en wimpel in is geslaagd. Het elftal kent geen zwakke broeders, is gevarieerd en puur genot voor liefhebbers van een vintage pop-rocksound.
Omdat Dawn Brothers bekend staat om zijn energieke liveconcerten, is de verzameling nummers op Alpine Gold veelbelovend. Of het nu om de uptempo of de meer rustige nummers gaat, stuk voor stuk beloven ze muzikaal vuurwerk op de planken. Des te verheugend is het dat de band zestal concerten heeft gepland in Nederland, waarvan de eerste, in hometown Rotterdam, reeds is uitverkocht.
10 november – Rotown, Rotterdam (uitverkocht) / 17 november – TivoliVredenburg, Utrecht / 23 november – De Oosterpoort, Groningen / 8 december – Metropool, Hengelo / 15 december – Paradiso, Amsterdam / 22 december – Merleyn, Nijmegen
3 gedachtes over “Dawn Brothers – Alpine Gold”